AVI lezen voor beginners

Illustratie door Jantien Baas: AVI lezen voor beginners

Wat is AVI? 

AVI is de afkorting van “Analyse van Individualiseringsvormen” een heerlijk ingewikkelde term die vast heel pedagogisch verantwoord is, maar het er niet meteen makkelijk op maakt om voor je kind geschikt leesmateriaal te vinden. Dit systeem had in het verleden (AVI 1994) 10 overzichtelijke niveaus maar is in 2008 aangepast om een betere aansluiting bij de groepsindeling op de basisschool te bewerkstelligen. Nadeel hiervan is dat er nu dus 2 verschillende AVI systemen worden gebruikt, bovenop het al eeuwenoude systeem van letters dat er in de bibliotheek wordt gebruikt.

Hoe kom ik er achter of een boek geschikt is?

Het AVI systeem is ontstaan om onderwijzend personeel (en ouders) een beter hulpmiddel te geven om passende leeswaar voor hun kinderen te vinden. Dat betekent dat het systeem niet heiligmakend is, en het belangrijkst blijft altijd de interesse van het kind zelf. Is een boek boven of onder het huidige AVI niveau van uw kind, geen enkel probleem!

Daar komt nog eens bij dat niemand gemiddeld is en iedereen zijn eigen ontwikkelingstempo heeft, met andere woorden: “AVI geeft een indicatie, hou je er niet te strikt aan”. Het belangrijkste is dat lezen leuk is én blijft!

Hieronder hebben wij in één overzicht proberen te vangen hoe alle verschillende niveau’s ongeveer samenhangen en welke leeftijd bij welk boek ongeveer hoort.

Wat geven de letters en cijfers aan in de AVI code?

In de nieuwe AVI codering staat het cijfer voor de basisschool groep waarop het niveau van toepassing is. De letter geeft aan of het in het begin tot het Midden van de groepsduur of het Eind van de groepsduur van toepassing is. Eenvoudig gezegd dient een kind aan het begin van groep 6 dus niveau M6 te hebben en aan het einde van het jaar E6.

Overzicht van leesniveaus’s:

LeeftijdGroepAVI 1994AVI huidigBibliotheek
0-3 jaar
4-5 jaarGroep 1AVI 1A
5-6 jaarGroep 2AVI 1 – 2StartA
6-7 jaarGroep 3AVI 2 – 3M3-E3A
7-8 jaarGroep 4AVI 3 – 4 – 5M4-E4A
8-9 jaarGroep 5AVI 5 – 6 – 7M5-E5A – B
9-10 jaarGroep 6AVI  7 – 8 – 9M6-E6B
10-11 jaarGroep 7AVI  8 – 9 – >9M7-E7B
11-12 jaarGroep 8AVI >9PlusB

Ik zie bij de recensies geen AVI niveau staan, waarom is dat?

Wij geven bij elk boek aan voor welke leeftijd wij denken dat dit geschikt is, dit is nadrukkelijk geen AVI niveau.

AVI is en blijft een heel handig hulpmiddel bij het verbeteren van begrijpend lezen voor kinderen, maar is niet heilig makend. Wij zijn er van overtuigd dat kinderen vooral vanuit interesse moeten lezen en merken dat het weergeven van het AVI niveau soms beperkend kan zijn en vaak ook moeilijk om te bepalen. Om dit te voorkomen hebben we er voor gekozen om AVI niveaus helemaal weg te laten bij de recensies en met leeftijd indicaties te werken.


Een willekeurige greep uit onze recensies

Waar dient het voor? – José Maria Vieira Mendes & Madalena Matoso

Illustratie door Jantien Baas: Waar dient het voor? – José Maria Vieira Mendes & Madalena Matoso

‘Waar dient het voor?’, een relatief simpele vraag die veel meer om het lijf heeft dan je op het eerste gezicht zou verwachten. Het antwoord bepaalt namelijk veel meer dan je zou vermoeden.

In dit boek wordt dan ook een kleine studie gemaakt van wat dingen zichzelf maakt, wat het bestaansrecht van een ding bepaald, hoe we weten wat een ding is en hoe we er achter komen wat iets doet? Of hoeft niet alles ergens voor te dienen?

Waar dient het voor? - José Maria Vieira Mendes & Madalena Matoso

Tiptoe Print heeft weer een heel bijzonder prentenboek uitgegeven met ‘Waar dient het voor?’. Met een Special Mention van de Bologna Ragazzi Awards is dit prachtige kleurrijke boek een categorie op zichzelf.

Lees meer »

Vosje – Marije Tolman & Edward van de Vendel

Illustratie door Jantien Baas: Vosje – Marije Tolman & Edward van de Vendel

Vosje heeft het heerlijk naar zijn zin in de duinen, hij danst met de vogels en rent achter de vlinders aan, maar dan springt hij iets te enthousiast de lucht in en komt hij met een harde smak neer. Daarmee begint een hele bijzondere droom waarin zijn hele leven aan hem voorbij komt, van geboorte tot de val en het jongetje dat hem uiteindelijk vind en naar zijn familie terug brengt.

In zijn droom beleeft hij weer alle leuke (en minder leuke) dingen die hij heeft meegemaakt, van zijn tijd als pup tot die ene keer dat het kleine mens hem uit de pot heeft gered.

Vosje - Marije Tolman & Edward van de Vendel

Een samenwerking van twee auteurs met zo’n bijzondere staat van dienst kan alleen maar een heel mooi boek opleveren en dat is met Vosje dan ook absoluut het geval. Edward van de Vendel is een auteur met een indrukwekkend oeuvre, de winnaar van verscheidene zilveren griffels (en de Woutertje Pieterse Prijs) en de schrijver van het kinderboekenweekgeschenk van 2005. Daarnaast is de lijst kinderboeken die hij (buitengewoon goed) heeft vertaald bijna eindeloos, deze site staat dan ook al vol met boeken waar Edward een hand in heeft gehad.

Lees meer »

Ontdek je stad – Martine Sluijter & Maartje Kuiper

Illustratie door Jantien Baas: Ontdek je stad – Martine Sluijter & Maartje Kuiper

Hoe goed ken je je eigen stad eigenlijk? Leidt jij ook aan de afwijking dat je de bezienswaardigheden in je eigen stad (een rondleiding door de 2e kamer, de beklimming van de Dom, of een boottochtje door de grachten) nog nooit hebt gedaan/gezien? Dan is er voor jou nu het perfecte boek om je eigen stad toch een stuk beter te leren kennen!

Door middel van een hele berg verschillende expedities kun je op ontdekkingstocht door je eigen (of iemand anders z’n) stad en zul je hem in een heel nieuw licht zien.

Ontdek je stad - Martine Sluijter & Maartje Kuiper

Uitgeverij Snor staat er om bekend dat ze eigenwijze boeken uitgeven en deze past perfect in dat rijtje. Door net even anders naar je omgeving te kijken en activiteiten te ondernemen waardoor je dat vanzelf gaat doen, geeft dit boek je een hele nieuwe kijk op je bekende buurt.

Lees meer »

Geef een boek cadeau!

Illustratie door Jantien Baas: Geef een boek cadeau!

De fantastische actie ‘Geef een boek cadeau!’ is weer van start gegaan. Koop nu voor maar 2 euro de Nederlandse klassieker en Gouden Griffelwinnaar ‘De Koning van Katoren’ van Jan Terlouw en geef voor 2 euro extra hetzelfde boek cadeau aan een minder bedeeld kind! 

Geef een boek cadeau!

Ook dit jaar kun je weer voor een schijntje een fantastisch jeugdboek kopen (en cadeau doen) tijdens de jaarlijkse actie “Geen een boek cadeau!” van het CPNB. Dit jaar is er gekozen voor de Nederlandse klassieker “Koning van Katoren”, waar enige jaren geleden ook al een film van is verschenen (het boek is uiteraard véééééél leuker). Terlouw heeft in 2007 ook een vervolg geschreven (Zoektocht in Katoren) en er is zelfs enige tijd een musical te bezoeken geweest, gebaseerd op het boek.

Lees meer »

   Terug naar home